UĞUR GİRGİNER

UĞUR GİRGİNER

Biyografi

UZMAN PSİKOLOG-PSİKANALİST UĞUR GİRGİNER

1991 yılı Ege Üniversitesi mezunuyum. Yine aynı üniversitede “Türk Toplumunda Cinsiyet Rolleri Algısı” konulu tezimle sosyal psikoloji yüksek lisansımı 1994 yılında tamamladım.  Ardından Çukurova Üniversitesi’ne araştırma görevlisi kadrosunda öğretim görevlisi olarak atandım. 1997 yılında Alman Dışişleri Bakanlığı Akademisyen Değiştirme Programı ile Hamburg Üniversitesi’ne Prof. Dr. Erich Witte ile doktora çalışması yapmak üzere çalıştığım kurumdan görevlendirilme ile Almanya’ ya gönderildim. Orada, sosyal ve kültürlerarası psikoloji üzerine iki yıl dersler verdim. Bursumun bitmesi üzerine 2000 yılında Çukurova Üniversitesi’ne geri döndüm ve 1 yıl daha orada çalıştıktan sonra istifa ettim ve tekrar, klinik psikoloji alanında hem eğitim almak hem de çalışmak üzere Almanyaya göç ettim. Almanyada kaldığım 17 yıl boyunca sırasıyla Hamburg Segeberger Psikosomatik ve Akut Psikiyatri Kliniği, Villingen-Schweningen Michael Balint Psikosomatik ve Akut Psikiyatri Kliniği, Waren an der Müritz Psikosomatik Kliniği, Bad Sualgau Psikosomatik ve Akut Psikiyatri Kliniği, Münih Simbach am Inn Psikosomatik Kliniği, Hannover Wahrendorf Kapalı Psikiyatri Hastanesi ve İsviçre Basel’de Psikiyatri Muayenehanesinde psikolog ve psikoterapist olarak çalıştım.

Tübingen Davranışçı Psikoterapi Akademisi ve Friedrichshafen Süd-West Akademilerinde Davranışçı Psikoterapi ve Freiburg Transaksiyon Analizi Enstitüsünde Transaksiyon Analizi ve Tiefen Psychologisches Institut Baden Baden ile Basel Psikanaliz Enstitüsünde Psikodinamik/Psikoanalitik Psikoterapi eğitimleri aldım. Ayrıca çalıştığım kliniklerde de yürüttüğüm  terapilere dair hem hizmet içi eğitimler hem de düzenli süpervizyonlar aldım. Bunlar arasında en önem verdiğim süpervizyonlar, Dr. med. Michael Köhne, Prof. Dr. med. Thomas Löw,  Dipl.-Psych. Hanni Hummel, Dr. med. Dipl.-Psych. Luise Reddemann ve Dr. med. Georg Haering’le psikanalitik yönelimli olanlarıdır.

Tüm affektif bozukluklar (duygu durum bozuklukları-depresyon ve bipolar bozukluklar-), kaygı bozuklukları (anksiyete), obsesif-kompulsif bozukluklar (OKB), post-travma bozuklukları, madde bağımlılığı, kişilik bozuklukları (borderline, narsisistik, şizoid, anankastik-OKKB-, histrionik KB), yeme bozuklukları (anorexia nervoza, blumia), konversiyon bozuklukları, uyku bozuklukları, somatizasyon ve somatoform bozukluklar ve şizofreni hastalarıyla çalıştım. Görev tanımım gereği, hastalarımla, bireysel terapi görüşmeleri, etkileşimsel (interaksiyonel) ve konu odaklı grup terapileri, psikodinamik/sistemik terapi yöntemiyle aile içi sorunlara dayalı problem kurulumu temelinde grup terapileri yürüttüm.

Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra Madalyon Psikiyatri (Ankara) ve NPİ Ümraniye Psikiyatri hastanelerinde Psikolog Psikoterapist olarak çalıştım ve Üsküdar Üniversitesi’nde Psikoloji Yüksek Lisans öğrencilerine kuram ve psikopatoloji dersleri verdim.

Temmuz 2016’dan bu yana Psikolog Hande Sinirlioğlu Ertaş’la birlikte kurduğumuz 3P Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde mesleki faaliyetlerimi sürdürmekteyim. Yanısıra, psikoterapist olma yolunda ilerleyen adaylara açtığım ve merkezimizde yürüttüğüm psikodinamik yönelimli eğitimleri de sürdürmekteyim. Çeşitli üniversitelere verdiğim dersler de devam etmektedir.